fbpx
wizyta-psychologiczna

Wizyta u psychoterapeuty – kiedy jest potrzebna?

Wizyta u psychoterapeuty może dotyczyć różnych problemów, np. w relacjach z partnerem, czy rodziną, trudności w utrzymaniu stałego związku, braku asertywności, pewności siebie, czy znajomości własnych granic, czyli wiedzy na temat co chcę, czego nie chcę, na co sobie mogę pozwolić. 

W rozmowie z psychoterapeutą można szukać znalezienia odpowiedzi na ważne życiowe pytania. Czy jestem z odpowiednim partnerem/ partnerką? Czy chcę mieć dzieci? W jakiej pracy czuję się najlepiej? Czy podejmuję w życiu dobre dla siebie decyzje? I nie ma w tym nic wstydliwego. To tak jak w przypadku infekcji idziemy do internisty upewnić się co to za rodzaj dolegliwości i jak z nią postępować. Czy warto wziąć jakiś silniejszy proszek, czy wystarczy posiedzieć w domu z kubkiem gorącej hebarty z sokiem i witaminami. Z konsultacją u psychoterapeuty  jest podobnie. Są problemy, z którymi damy sobie radę sami, a są takie, które wymagają wsparcia i interwencji.

Z tego wpisu dowiesz się o:

 • częstych powodach zgłoszenia się na wizytę u psychoterapeuty,
 • problemach, jakie wizyta u psychoterapeuty może pomóc rozwiązać.

Powody zgłoszenia się na wizytę u psychoterapeuty

Czasami konsultacja psychoterapeutyczna dotyczy braku pewności siebie i aserytwności, nieumiejętności cieszenia się życiem, stanu przygnębienia, przewlekłego smutku, czy braku celu w życiu. Pomocy szukają także osoby, które nie radzą sobie z kontrolowaniem emocji – złości, lęki, wstydu. Także Ci, którym postawiono diagnozę depresji, zaburzeń lękowych, czy zaburzenia obsesyjno – kompulsywnego.

Przykładowe problemy na wizycie psychoterapeutycznej:

 • Lepsze poznanie siebie, własnych mocnych i słabszych stron.
 • Brak umiejętności regulowania swoich uczuć.
 • Chęć zrozumienia samego siebie, przeżywanych emocji, ich powodu.
 • Wzmocnienie pewności siebie i aserywności.
 • Szukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego zachowuję się zawsze w taki sam sposób w określonych sytuacjach?
 • Zrozumienie swojej aktualnej sytuacji życiowej, często przeżywanej, jako “kryzys”.
 • Poprawienie jakości bliskich relacji.
 • Niemożność poradzenia sobie po stracie, np. bliskiej relacji lub pracy.

Psychoterapeuta pomaga odpowiedzieć na pytania:

 • Dlaczego mam trudności w byciu w związku?
 • Czy jestem zdolny do miłości i przywiązania do drugiego człowieka?
 • Czy jestem w stanie czerpać radość i satysfakcję z codziennych czynności?
 • Dlaczego w niektórych sytuacjach niepewność bierze górę i nie umiem opanować emocji?
 • Dlaczego częściej przeżywam smutek, czy złość niż inne emocje takie radość, szczęście, satysfakcję?
 • Jak przeżywać pełen wachlarz uczuć?
 • Dlaczego odcinam się od rzeczywistości, kiedy jestem w stresie?
 • Dlaczego na określone sytuacje zawsze reaguję w jeden sposób, jak na autopilocie?
 • Jak zwiększyć satysfakcję z życia?

Co daje wizyta u psychoterapeuty?

Odpowiedź na powyższe pytania odkrywa źródło problemów. Pomaga lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje, a także swoje zachowania w relacjach z samym sobą, z bliskimi, w pracy i na innych polach. Wizyta psychoterapeutyczna daje poczucie kontroli nad swoim życiem, i nie tylko. Czym może być poza tym?

Jest próbą rozwiązywania problemów

Ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty, żeby rozwiązać swoje problemy i poczuć się lepiej. Często problemem jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami. Bywa, że pokój terapeuty to jedyne miejsce, w którym pacjent może swobodnie przeżywać emocje. Bez skrępowania wyrażać uczucia, których partner czy rodzina nie są w stanie przyjąć. Gabinet terapeutyczny to jest miejsce, w którym można wyrażać powracające myśli, opisywać obrazy, niepokojące relacje z innymi ludźmi, czy sytuacje z przeszłości.

Nadaje znaczenie sytuacjom i emocjom

Nazywanie emocji, nadawanie im znaczenia i wiązanie z konkretnymi sytuacjami przynosi ulgę. Czasami pacjenci zgłaszają się bez jasno określonego problemu. Osoba może czuć, że potrzebuje pomocy, ale nie wie dokładnie w jakim zakresie. To również jest dobry powód zgłoszenia się do psychologa, czy terapeuty, aby zastanowić się nad wydarzeniami z życia i spróbować nadać im sens, odkryć dlaczego miały taki a nie inny przebieg.

Jest początkiem zmiany

Wizyta u psychoterapeuty to możliwość zapoczątkowania zmian. Zmiana jaką chcielibyśmy osiągnąć jest możliwa w różnym stopniu i należy mieć świadomość, że nasze oczekiwania zostaną zderzone z realiami. Żeby znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania potrzebna jest odwaga i szczerość wobec samego siebie. Proces terapeutyczny polega na opowiadaniu o niepokojących sprawach początkowo obcej osobie i pokazywaniu swoich słabości.

Niektórzy wybierają formę terapii krótkoterminowej, czy kilku konsultacji żeby doświadczyć namiastki procesu terapeutycznego przed deklaracją uczestnictwa w psychoterapii długoterminowej. (Dowiedz się więcej o niezbędniku uczestnika psychoterapii). Czasami te kilka konsultacji wystarczy, żeby zrozumieć lepiej siebie i poczuć ulgę. Niektórzy wolą pracować samodzielnie z przygotowanymi wcześniej materiałami i z doskoku uczestniczyć w konsultacjach, tak aby omówić materiał nad którym pracowali. Każdy powinien wybrać taki sposób uczesnictwa w terapii, w którym czuje się najbardziej komfortowo. Dzięki temu uczestniczenie w procesie terapeutycznym może dawać długotrwałe efekty i owocować przez resztę naszego życia. 

Czym różni się rozmowa z psychoterapeutą od rozmowy z przyjacielem?

Rozmowa z przyjacielem może być pomocna, bo w jej trakcie doznajemy często ukojenia i pocieszenia, jednak źródło naszych cierpień wciąż pozostanie nieznane. Psychoterapeuta identyfikuje problemy i pomaga lepiej zrozumieć funkcjonowanie w ich kontekście. Rozwiązuje problem u źródeł. Uczucia znajdują słowa, które mogą je wyrazić. Można o nich swobodnie myśleć i dzięki temu zostają włączone do świadomego przeżywania.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]