fbpx

Psychoterapia grupowa – pytania przed startem

Psychoterapia grupowa to proces, który może trwać miesiącami. Zanim zdecydujemy się w nim uczestniczyć, warto sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania. Co warto wiedzieć przed dołączeniem do grupy terapeutycznej? Jest kilka rzeczy, o których powinniśmy porozmawiać z terapeutą zanim podejmiemy decyzję o udziale w terapii grupowej.

Co warto wiedzieć przed dołączeniem do grupy terapeutycznej?

Psychoterapia grupowa ma różne formy

Istnieją różne formy psychoterapii grupowej – zamknięte, otwarte i półotwarte. W otwartych grupach członkowie mogą dołączyć do grupy w każdym momencie. Grupy półotwarte to te, w których przyjścia i odejścia członków następują w określonym momencie, ustalonym z grupą i terapeutą. W grupach zamkniętych wszyscy członkowie rozpoczynają i kończą grupę w tym samym czasie. Na przykład wszyscy mogą brać udział w 2-letniej lub 12-tygodniowej terapii. Ta ostatnia forma jest często praktykowana w szpitalnych oddziałach.

Ile osób jest w grupie?

Małe grupy terapeutyczne mogą oferować więcej czasu na skupienie się na każdej osobie, ale większe oferują większą różnorodność i więcej perspektyw. W małej analitycznej grupie zwykle jest 5-8 osób i jeden terapeuta. Jeśli terapeutów jest dwóch, warto aby w grupie było minimum 6-8 osób.

 Kim są inni uczestnicy grupy?

Psychoterapia grupowa ma swoją specyfikę doboru grup. Powinno się tak dobierać uczestników, aby spójność grupy była dobra, a jednocześnie jej członkowie na tyle różni, aby wzbudzali wzajemną ciekawość. Grupy działają najlepiej, gdy osoby biorące udział doświadczają podobnych trudności i działają na podobnych poziomach. Zbyt duże zróżnicowanie grupy może powodować niechęć do dzielenia się informacjami na swój temat i brak chęci nawiązywania kontaktów.

Ile powinienem o sobie mówić?

Dzielenie się informacjami na swój temat jest podstawową zasadą terapii. Dzięki opowiadaniu o sobie, inni mogą dać nam feedback – jakie emocja czują w związku z daną historią, jak nas odbierają, czy mieli podobne sytuacje. Bez mówienia o sobie, szanse na nawiązanie kontaktu z innymi członkami grupy są nikłe. Mówienie o sobie może być bardzo trudne w początkowych okresach istnienia grupy. Warto jednak mieć na uwadze ten kluczowy czynnik i opanować swoją niechęć, a zamiast niej spróbować otwartości. Innym zagadnieniem związanym z mówieniem to poufność. Jest ważną częścią podstawowych zasad terapii grupowej. Zwykle przyjmuje się zasadę, że członkowie nie dzielą się swoimi nazwiskami. Ta zasada chroni tożsamość, a jednocześnie pozwala na otwarte mówienie o swoich myślach i problemach.

Psychoterapia grupowa działa najlepiej, gdy istnieje otwarta i uczciwa komunikacja między jej uczestnikami. Członkowie grupy początkowo mogą być dla siebie obcy, ale w krótkim czasie stają się cennym źródłem wsparcia.

Czy psychoterapia grupowa jest najlepszym wyborem?

Szczegółowe omówienie zasad psychoterapii grupowej przed jej rozpoczęciem pomaga w utrzymaniu się w grupie. Jeśli odbyliśmy już rozmowy na ten temat z terapeutą, ale nadal w naszej głowie pojawiają się pytania, warto o nich porozmawiać. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii rozważyć wszelkie wątpliwości i wspólnie z terapeutą zastanowić się, z czego mogą wynikać i jakie sposoby radzenia sobie z trudnościami wchodzą w grę.

Przeczytaj też o „niezbędniku” uczestnika psychoterapii.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]