fbpx

Co wiesz o empatii?

[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_column_text]Empatia to zdolność do współodczuwania. Potocznie mówi się, że to “zdolność do wchodzenia w buty” drugiego człowieka. Wyobrażanie sobie, co czuje, czy myśli osoba, która znajduje się w danej sytuacji. Empatyczna osoba ma zdolność do wchodzenia w różne stany emocjonalne, które pozwalają lepiej zrozumieć jej drugą osobę. 

Wykorzystanie empatii

Empatia jest zdolnością, która przydaje się w bardzo różnych sytuacjach życiowych. W pracy pozwala dostosować rodzaj naszej komunikacji do odbiorcy – kolegi, szefa. W relacji pozwala na dostrzeganie zmiany nastroju i wzbudzenie ciekawości przyczyny. Bycie empatycznym pozwala na wyczuwanie nastrojów drugiej osoby, dlatego uważność na stan innych osób i uwzględnienie go w przekazie jest zawsze dobrym pomysłem. Nie można zakładać, że to co mamy do powiedzenia będzie brzmiało tak samo, bez względu na kontekst. Szef nie zareaguje tak samo na prośbę o podwyżkę, gdy wyjdzie zdenerwowany ze spotkania z prezesem jak gdy zdobędzie nagrodę na udany projekt.

W terapii empatia to jedno z podstawowych narzędzi pracy terapeuty. Umożliwia zrozumienie drugiego człowieka i jednoczesne odczucie tego, co aktualnie przeżywa. Wczuwanie się w sytuację drugiego człowieka wymaga dużej wyobraźni, ale także wiedzy kulturowej. Empatia to nie tylko nazywanie emocji u innych. Jak wygląda środowisko, kultura danej osoby w konkretnym wieku, z konkretnym pochodzeniem, o danej płci i stanie cywilnym? Nie da się być prawdziwie empatycznym bez podstawowej wiedzy o tych aspektach jej życia.

Empatia pozwala na dostęp do informacji o tym, jakie wydarzenia wpłynęły znacząco na drugą osobę. Dzięki niej rozumiemy, dlaczego ktoś czuje i zachowuje się tak a nie inaczej. Jakie wydarzenia sprawiły, że znajduje się aktualnie w takiej, a nie innej sytuacji życiowej? Dzięki zrozumieniu, jakie emocje osoba przeżywała w danej sytuacji, łatwiej o zrozumienie jej sposobu myślenia.

Empatia a emocje

Empatia, czyli zdolność do identyfikowania, opisywania i nazywania uczuć zapoczątkowuje świadomość przeżyć. To dzięki nim można połączyć skutek (przeżywane emocje) z przyczyną (np. sytuacją, czy myślą). Często dokładne rozpoznanie emocji nie jest możliwe. Czasami wyczuwamy bardziej stan drugiej osoby niż  konkretne uczucie. Zdarza się wszak, że nam samym trudno jest określić dokładnie emocja, jakie przeżywamy.

Robert Plutchik jest autorem teorii, która mówi o ośmiu podstawowych emocjach, od których pochodzą wszystkie inne.  Koło emocji Plutchika obrazuje złożoność emocji i uczuć, które można przeżywać. Poniżej lista podstawowych emocji, których rozpoznawanie jest nieodłącznym elementem empatii.

  1. Radość
  2. Zaufanie
  3. Strach
  4. Zaskoczenie
  5. Smutek
  6. Oczekiwanie
  7. Złość
  8. Obrzydzenie

 

Jeśli wydaje nam się, że nie mamy łatwości w rozpoznawaniu emocji innych osób, empatia to jednak cecha, którą może ćwiczyć każda osoba. Jednym z miejsc, gdzie można rozwinąć tę cechę jest terapia grupowa.

Psychoterapia grupowa – najważniejsze fakty.

Grupa to szansa na znalezienie osób o podobnych problemach do tych, które sami mamy. Przeżycia takich osób łatwo nam będzie zrozumieć i odnieść do nas samych. Wybierając się na terapię warto znaleźć terapeutę, który dobrze czuje to co przeżywamy i umie nazwać nasze stany. Powinna to być osoba, której ufamy, która podąża za naszymi uczuciami i nie próbuje narzucać nam własnych teorii na nasz temat. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]