fbpx

Emocja, która trwa najdłużej

Która emocja jest przeżywana najczęściej? A która zostaje w człowieku najdłużej? Badanie na ten temat przeprowadzili państwo Philippe Verduyn i Saskie z Lavrijsen University of Leuven w Belgii. Gdy autorzy porównali długość przeżywanych uczuć tj. irytacja, złość, lęk, czy zaskoczenie. Co się okazało?

Badania nad emocjami

Zespół badaczy zapytał 233 studentów o to, kiedy ostatnio przeżyli istotnie emocjonujący epizod i jak długo trwał. Uczestnicy musieli również wyjaśnić strategie, których użyli, aby radzić sobie z emocjami. Okazało się, że to smutek jest emocją, która pozostaje z nami nadłużej. Dlaczego?

Wyniki badania są tłumaczone związkiem smutku ze stratą (np. bliskiej osoby, utratą czegoś ważnego emocjonalnie). Długość przeżywania smutku jest także tłumaczona jego powiązaniami z ruminacjami, czyli nawracającymi myślami na temat własnego zachowania i analizą wykonanych czynności. Saskia Lavrijsen, wyjaśnia wyniki:

„Ruminacje są kluczowym powodem, dla którego jedne emocje trwają dłużej niż inne. Emocje, które trwają krócej są zwykle spowodowane wydarzeniami o subiektywnie niższym poziomie ważności. Wydarzenia, które mają dla nas bardzo ważne znaczenie zwykle niosą ze sobą emocje przeżywane najdłużej.”

Ile trwają emocje?

Obrzydzenie i wstyd średnio mijają w trakcie 30 minut, smutek jest przeżywany przez ok 120h (5 dni). Nuda znika w trakcie kilku godzin, jednak subiektywnie ma się wrażenie, że trwa dłużej. Innym ciekawym odkryciem był fakt, że lęk trwa dość krótko (ok. 45 minut), zaś jego bliski kuzyn niepokój trwa o wiele dłużej – 24h. Podobnie wstyd mija relatywnie szybko, jednak poczucie winy pozostaje z nami o wiele dłużej, 30 min vs 3,5h.

Co jednak zrobić, gdy trudne emocje nie ustępują i nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z nimi sami? Być może warto zastanowić się nad wizytą u psychologa.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]