fbpx
zmiany-dzieki-psychoterapia

Co zmienia psychoterapia psychodynamiczna?

Przed podjęciem decyzji o psychoterapii wiele osób zastanawia się, jak ona działa. Na czym polegają jej mechanizmy? Co sprawia, że psychoterapia zmienia człowieka? Jest wiele czynników, które sprawiają, że psychoterapia indywidualna i psychoterapia grupowa są skutecznymi metodami pomocy emocjonalnej i leczenia zaburzeń psychicznych.

 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie przykładowe zmiany może Ci przynieść psychoterapia psychodynamiczna. Odnoszą się one zarówno do psychoterapii indywidualnej jak i grupowej. Dzięki udziałowi w psychoterapii:

  • Uwolnisz tłumione emocje i lepiej poczujesz siebie
  • Zmienisz przekonania i towarzyszące im uczucia
  • Uzyskasz większy wgląd w swoje prawdziwe potrzeby
  • Zobaczysz różnice między swoimi wyobrażeniami i fantazjami na dany temat a rzeczywistością
  • Nawiążesz lepsze relacje interpersonalne
  • Zmniejszysz lęk przed własnymi pragnieniami i impulsami
  • Zyskasz większą dojrzałość emocjonalną
  • Zmienisz przekonania na temat relacji z innymi
  • Zmodyfikujesz uczucia towarzyszące znaczącym doświadczeniom

Więcej na temat tego czym jest psychoterapia, jej rodzajach i sposobach działania możesz przeczytać na stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego  [Link].

 

Uwolnienie tłumionych emocji

Nie da się przejść psychoterapii psychodynamicznej bez nazywania własnych przeżyć. A tym bardziej jeśli uczestniczy się w psychoterapii grupowej. Opowiadając o wydarzeniach z życia, terapeuta lub uczestnicy grupy pytają, jakie emocje towarzyszą danej historii. Dzięki ich nazywaniu, tłumione uczucia mogą znaleźć ujście. Dlatego zyskuje się świadomość przeżyć związanych z danym doświadczeniem. To pozwala lepiej rozumieć, skąd bierze się uczucie i jaki ma sens.

 

Przeżywanie większej gamy uczuć

Często zdarza się, że osoba opowiadająca jakąś istotną historię, zapytana o przeżywane emocje mówi, że nic nie czuje, albo unika odpowiedzi na pytanie. Jest to objaw tłumienia uczuć. Taka sytuacja oznacza duży opór przed uczuciem, który wiąże się z daną opowieścią i zwykle jest związana z emocjami, które trudno jest dopuścić do świadomości. Psychoterapia ma na celu zmianę tego zjawiska i zwiększenie zdolności do przeżywania większej gamy uczuć.

 

Zmiana przekonań i towarzyszącym ich uczuć

Psychoterapia grupowa ma ten wielki plus, że uczestnik zyskuje od grupy wiele spojrzeń na daną sytuację. Dlatego własne przekonania na jakiś temat mogą ulec zmianie, dzięki dostrzeżeniu nowej, nieznanej dotąd perspektywy. To co do tej pory wydawało nam się mało atrakcyjne, zyskuje nowe światło, gdy dostrzeżemy wartość, której wcześniej nie widzieliśmy.

 

Większy wgląd w prawdziwe uczucia i potrzeby

Psychoterapia grupowa i indywidualna pozwala na analizowanie wydarzeń z życia i na oglądaniu ich z wielu stron. Często okazuje się, że to co nas złościło zaczyna nas również smucić. Jednocześnie jesteśmy też rozczarowani kimś, lub czymś co nam się przytrafiło. Dzięki widzeniu większej złożoności uczuć, nasze doświadczenie zyskuje głębię. To pozwala na większy wgląd w prawdziwe uczucia, zdystansowanie się, doświadczanie uczuć z większym spokojem.

 

Rozróżnianie wyobrażeń od rzeczywistości

Często powodem zgłoszenia na psychoterapię są relacje z ważnymi osobami w życiu. Nasze przywiązanie do znaczących osób często jest niestety zniekształcone przez lata utartych schematów. Przykładowo, zapracowana matka, która dużo mówi o tym, jak praca w życiu jest ważna może uchodzić za wzór dla własnych dzieci. Jednak często zapracowana matka nie ma czasu dla rodziny. Bywa że zaniedbuje opiekę nad dziećmi i mężem pracując ponad miarę, uciekając w pracę przed innymi problemami. W rzeczywistości może się okazać, że wzór który stał nam przed oczami tak naprawdę jest osobą, która w życiu nie radzi sobie ze wszystkim wzorowo.

 

Lepsze relacje interpersonalne

Psychoterapia zmienia sposób kształtowania relacji interpersonalnych. W trakcie sesji uczymy się lepiej identyfikować i nazywać własne emocje i potrzeby. Wraz z lepszym odczuwaniem siebie i poszerzeniem gamy przeżywanych emocji lepiej rozumiemy również innych. W relacjach częściej dostrzegamy własne potrzeby i mówimy o nich. Najczęściej problemy w relacjach z innymi biorą się z bagatelizowania własnych uczuć, stawiania siebie na drugim miejscu, czy niezrealizowanych oczekiwań. Psychoterapia pozwala to zmienić w sposób, który lepiej nam służy.

 

Zmniejszenie lęku przed własnymi impulsami, pragnieniami

Często to co myślimy, czy czujemy wydaje nam się dziwne lub wstydliwe. Przykładowo, czujemy złość do kogoś, kto niczym nam nie podpadł. Wydaje nam się że głupio jest komuś odmówić, albo powiedzieć wprost, że coś nam się nie podoba. W trakcie psychoterapii okazuje się, że inni mają podobnie i nasze impulsy, czy pragnienia wcale nie są dziwne. Stają się normalnymi potrzebami, które można wyrazić. Często nie mamy jednak sposobu, aby wyrazić to czego potrzebujemy. I to również jest do wypracowania w trakcie psychoterapii.

 

Większa dojrzałość emocjonalna

Psychoterapia poprawia umiejętność regulowania emocji, zdolność do przeżywania większego zróżnicowania i większej intensywności emocji. Dlatego z większym spokojem udaje się nam podchodzić do wydarzeń w życiu, zarówno tych minionych jak i bieżących. Doświadczenia, które były interpretowane jako zagrażające i o których wolało się nie myśleć przestają grać taką rolę w życiu. Nie przypisujemy zdarzeniom zewnętrznym tak dużego wpływu na nasze życie, bo poprawia się nasz sposób do interpretowania i przeżywania wydarzeń z życia.

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii, zajrzyj do niezbędnika uczestnika psychoterapii.